خانه / جوجه کشی / چگونه کیفیت تخم مرغ های قابل جوجه کشی را حفظ کنیم؟

چگونه کیفیت تخم مرغ های قابل جوجه کشی را حفظ کنیم؟

چگونه کیفیت تخم مرغ های قابل جوجه کشی را حفظ کنیم؟

حفظ پتانسیل جوجه درآوری تخم مرغ های قابل جوجه کشی تازه از اهمیت خاصی برخوردار است، ولی در ساعات بین تولید تخم مرغ ها و گذاشتن آنها در دستگاه جوجه کشی احتمالا مقداری از کیفیت آنها کاسته خواهد شد

در نتیجه دستکاری تخم مرغ ها در طی این دوره حساس، اغلب توانایی های ارثی تخم مرغ از نظر جوجه درآوری خوب و تولید جوجه های با کیفیت مطلوب از دست خواهند رفت و به همین دلیل برای دستکاری و حمل و نقل صحیح تخم مرغ ها بهترین روش ها باید به مرحله اجرا درآید.

حفظ کیفیت تخم مرغ ها در سالن های مرغداری

مواد تشکیل دهنده بستر لانه تخم گذاری
گاهی به علت عدم توجه کافی به بستر لانه تخمگذاری تعدادی تخم مرغ در لانه ها می شکنند، ولی نکته بسیار مهم در جلوگیری از کثیف شدن تخم مرغ ها به علت کثیف و مرطوب بودن بستر لانه می باشد. توانایی جذب رطوبت نکته مهمی است که باید در هنگام انتخاب مواد تشکیل دهنده بستر لانه تخمگذاری به آن کاملا توجه داشت.

 

مواد تشکیل دهنده بستر لانه تخمگذاری باید:

۱- جاذب رطوبت باشند.

۲- بادوام باشد.

۳- زبر باشند، طوری که تخم مرغ ها به راحتی در کف لانه تخمگذاری حرکت نکنند.

۴- دارای خلل و فرج باشند، طوری که تخم مرغ هایی که روی آنها قرار می گیرند سریع تر خنک می شوند.

۵- عاری از گردوغبار باشند.

۶- کیفیت خوبی داشته باشند.

۷- گران نباشد.

موادی که معمولا برای ساخت بستر لانه تخمگذاری به کار می روند عبارتند از:

۱- خاکسترهای آتشفشانی

۲- تراشه های چوب

۳- چوب و برگ پوسیده

۴- پوسته خارجی برنج

۵- پوسته خارجی بادام زمینی

۶- مازاد کارخانجات موکت سازی

۷- کاغذهای باطله خرد شده

۸- نیشکر خشک

۹- چوب ذرت (بلال) خرد شده

۱۰- کاه، علف خشک

۱۱- خرده های کوچک چوب

۱۲- پوسته صدف مخلوط با تراشه چوب

۱۳- آستروتورف

مرغ ها باید به تخمگذاری در لانه عادت داده شوند:

مرغ ها باید عادت داده شوند که به جای تخمگذاری بر روی زمین در لانه ها تخمگذاری کنند، چون براثر تخمگذاری روی زمین تعداد بیشتری از تخم مرغ ها شکسته و کثیف خواهند شد. برای عادت دادن مرغ به تخمگذاری در لانه ها به توصیه های زیر توجه نمایید:

۱- ارتفاع لانه تخمگذاری از زمین نباید بیش از ۶۹ سانتی متر باشد.

۲- لانه ها باید پیش از شروع تخمگذاری داخل سالن گذاشته شوند.

۳- بستر لانه ها باید از همان ابتدا همراه با لانه ها در داخل سالن گذاشته شوند. بستر لانه ها پیش از شروع تخمگذاری باید تمیز نگه داشته شوند، در صورت کثیف و خاک آلود بودن و یا سفت و سخت بودن بستر لانه ها، مرغ ها از لانه استفاده نمی کنند.

۴- بستر لانه باید کافی باشد. اگر مواد همراه باد پراکنده شوند و یا به خارج برده شوند و کف برهنه لانه تخمگذاری معلوم گردد، دیگر مرغ ها میل به تخمگذاری در آنها نخواهند داشت

۵- برای راحتی مرغ ها و خشک ماندن مواد سازنده بستر لانه های تخمگذاری، باید تهویه به خوبی انجام شود.

۶- به ازای هر چهار قطعه مرغ یک لانه تخمگذاری باید در نظر گرفته شود. اگر مرغ ها نتوانند لانه ای برای تخمگذاری پیدا کنند، به اجبار روی زمین تخمگذاری خواهند کرد.

۷- در ابتدای شروع تولید باید شش تا هشت بار در روز تخم مرغ های روی زمین را جمع آوری کنند. مرغ ها وقتی تخم مرغ های روی زمین را ببینند، به تخمگذاری بر روی زمین رغبت بیشتری نشان خواهند داد.

جمع آوری تخم مرغ های نطفه دار:

به طور معمول تخم مرغ ها را روزانه چهار بار از داخل لانه ها جمع آوری می کنند، ولی در مواردی که درجه حرارت کم یا زیاد باشد، لازم است جمع آوری تخم مرغ ها پنج تا شش بار در روز انجام گیرد. جمع آوری تخم مرغ ها باعث کاهش شکستگی و حفظ پتانسیل جوجه درآوری آنها می شود.

تخم مرغ هایی که در لانه تخمگذاری گذاشته می شوند زیر مرغ های دیگر قرار می گیرند و شرایط پیش جوجه درآوری برای آنها به وجود می آید. که به این ترتیب مدت زمان جوجه درآوری کاسته می شود، توانایی جوجه درآوری کم شده و کیفیت جوجه ها خراب خواهد شد. وقتی تخم مرغ ها چهار بار در روز جمع آوری شوند، بعضی تخم مرغ ها ۴-۳ ساعت و برخی فقط چند دقیقه در لانه مانده اند. این اختلاف در زمان پیش جوجه درآوری به همین میزان باعث اختلاف در زمان خروج جوجه ها از تخم مرغ، توانایی جوجه درآوری و کیفیت جوجه ها خواهد شد.

نکته مهم:

بهتر است تخم مرغ هر روز همان روزجمع آوری شود و برای صبح روز بعد نماند. تخم مرغ های نطفه داری که در لانه ها بمانند قدرت باروری شان کاسته خواهد شد. همچنین هرچه فاصله بین تخمگذاری و جمع آوری تخم مرغ ها طولانی گردد، قدرت پوسته در جلوگیری از ورود باکتری به داخل تخم مرغ ها کاهش خواهد یافت.

سیستم اتوماتیک جمع آوری تخم مرغ:

گاهی با شیب دادن کف لانه تخمگذری تخم مرغ ها را جمع آوری می کنند. تخم مرغ ها روی تسمه افتاده و توسط آن به انتهای سالن منتقل می شوند. به این ترتیب زمان پیش از جوجه درآوری به حداقل رسیده و بخار (دود) دادن تخم مرغ ها با حداقل فاصله زمانی پس از تخمگذاری قابل انجام خواهد بود.

هنگام شب درب لانه ها را ببندید:

هنگام شب نباید به مرغ ها اجازه داد که در لانه ها بمانند و باید درب لانه ها را پس از پایان تولید روزانه کاملا ببندید. اول باید مرغ هایی را که در لانه ها مانده اند خارج کرده و بعد درب را ببندند. صبح هرروز پیش از شروع تخمگذاری باید درب لانه ها را باز نمود.

کلمات کلیدی چگونه کیفیت تخم مرغ های قابل جوجه کشی را حفظ کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *