خانه / جوجه کشی / پرورش بلدرچین سینه آبی

پرورش بلدرچین سینه آبی

لحظه بیرون آمدن جوجه های بلدرچین چینی سینه آبی بسیار لذت بخش است. این نوع بلدرچین، کوچکترین نوع بلدرچین در جهان می باشد. به محض اینکه جوجه ها هچ نموده و خشک شدند، به اندازه ای پرانرژی هستند که می توانند در کمال لذت مدام در حال فعالیت باشند. آنها دوست داشتنی و دلچسب هستند.

دستگاه جوجه کشی بلدرچین :

با اینکه شما در انتخاب نوع دستگاه جوجه کشی مختارید؛ بهترین حالت هچ زمانی اتفاق خواهد افتاد که از دستگاه جوجه کشی با جریان هوای تحت فشار (مجهز به فن) استفاده کنید تا از دستگاه های جوجه کشی با جریان هوای یکنواخت (بدون فن). دستگاه های جوجه کشی مجهز به فن گرمای بیشتری تأمین نموده و از آنجائیکه جوجه بلدرچین های سینه آبی خیلی کوچک هستند تحت شرایط بهتری قرار خواهند گرفت.

چرخش تخم ها بلدرچین :

اگر دستگاه جوجه کشی تان مجهز به یک ترنر اتومات باشد نتایج بهتری خواهید گرفت. چرخش تخم ها داخل دستگاه جوجه کشی امری بسیار ضروری است. زمانیکه یک مرغ بر روی تخم های خود می نشیند تقریباً هر ۱۸ الی ۳۰ دقیقه یکبار آنها را می چرخاند! علت ضرورت چرخش تخم ها در آغاز دوره جوجه کشی این است که در این دوران جنین بصورت یک نقطه سفیدرنگ روی قسمت بالایی زرده ظاهر می شود. هربار که تخم چرخانده می شود جنین به طرف بالا شناور می شود. جنین مواد غذایی مورد نیاز خود را از زرده تأمین می کند. هر بار که تخم چرخانده می شود جنین از بخش جدیدی از زرده برخوردار شده و بنابراین بطور مرتب به منبع غذایی خود دسترسی دارد. چرخش نادرست تخم ها باعث محرومیت جنین از مواد غذایی ضروری و در نتیجه ایجاد مشکلات حادی چون سوء تغذیه، جوجه های ضعیف یا حتی مرگ جنین داخل پوسته می شود.

استفاده از دستگاه جوجه کشی با ترنر اتوماتیک بطور فوق العاده ای بر میزان هچ موفق تأثیرگذار بوده و باعث تولید جوجه های سالم تر خواهد شد. ترنرهای اتومات تخم ها را هر ۱ ساعت یکبار می چرخانند که جهت یک هچ موفق و سالم بسیار ضروری می باشد.

اگر دستگاهتان دارای ترنر اتومات نبوده و خودتان نیز قادر به جاسازی یک چرخاننده داخل دستگاه نبودید، مجبور خواهید بود روزی حداقل ۲ بار تخم ها را با دست بچرخانید. هرچه تعداد چرخش تخم ها بیشتر باشد بهتر است. هنگام چرخش با دست می توانید تخم ها را با یک نیمه چرخش به راحتی از یک سو به سوی دیگر بگردانید. بهتر است که یک علامت ضربدر کمرنگ روی یک طرف تخم بگذارید چرا که این کار به شما کمک می کند تا بدانید چند بار تخم ها را چرخانده اید. به یاد داشته باشید که هر بار تخم ها در همان جهت چرخانده نشوند.

چرخش نادرست تخم ها باعث می شود که زرده در وضعیت گسستگی قرار گرفته و در نهایت آزاد شود. در این حالت جنین خواهد مرد.

مراقبت از تخم ها در دوره جوجه کشی بلدرچین :

دستگاه های جوجه کشی هچ صد در صد ندارند. لازم است که شناخت کافی از دستگاه خود داشته و قبل از قرار دادن تخم ها اجازه دهید که دستگاه مدتی بطور آزمایشی کار کند. اگر دستگاه جوجه کشی تان دارای راک است تخم ها را به نحوی داخل راک ها قرار دهید که قسمت نوک تیزشان رو به پایین و قسمت بزرگتر و پهن تر شان رو به بالا باشد. اما اگر دستگاه دارای راک نبود، تخم ها را به آرامی و با دقت روی یک طرفشان بخوابانید. در این حالت باید فاصله کمی بین تخم ها وجود داشته باشد. نکته دیگر اینکه از ازدحام تعداد زیادی از تخم ها داخل دستگاه خودداری کنید.

به محض اینکه تخم ها به اندازه دمای دستگاه گرم شدند، سلول جرمی کوچک (جنین) داخل تخم شروع به رشد و نمو می کند. بعد از قرار دادن تخم ها داخل دستگاه سعی کنید فقط زمانیکه واقعاً ضروری است درب دستگاه را باز کنید.

تخم های بلدرچین سینه آبی باید تحت دمای ثابتی مابین ۳۷/۵ الی ۳۷/۷ درجه سلسیوس در دستگاه جوجه کشی با جریان هوای تحت فشار (فن دار) و تحت دمای ۳۷/۷درجه سلسیوس در دستگاه های جوجه کشی با جریان هوای ثابت (بدون فن) جوجه کشی شوند.

برای یک هچ موفق میزان رطوبت صحیح نیز بسیار مهم است. میزان رطوبت داخل دستگاه توسط مقدار آب موجود در مخزن آب تنظیم می شود. برای یک هچ موفق باید رطوبت مابین ۵۰ الی ۶۰ درصد باشد. در دستگاه های جوجه کشی با جریان هوای یکنواخت، به دلیل عدم وجود فن؛ میزان گردش هوا بسیار پایین بوده و لذا میزان رطوبت در آنها سریعتر بالا می رود. به همین دلیل این دستگاه ها نسبت به دستگاه های جوجه کشی با جریان هوای تحت فشار نیاز به مقدار آب کمتری در مخزن دارند.

زمان هچ بلدرچین :

بلدرچین های چینی سینه آبی تحت شرایط مناسب در روز ۱۶ ام هچ خواهند نمود. اما چون گاهاً اشتباهات انسانی و خطاهای دستگاه نیز در پروسه دخیل هستند؛ اگر درست در روز ۱۶ ام هچ نکردند به آنها چند روز فرصت بیشتر بدهید.

اما بیشتر اوقات اگر همه چیز خوب پیش برود، جوجه ها دقیقاً در روز ۱۶ ام تقریباً در همان ساعتی که در دستگاه قرار داده شده بودند هچ می کنند.

چه زمانی چرخش تخم ها را متوقف کنیم و دلیل اهمیت آن چیست؟

بعد از اینکه تخم ها به مدت ۱۳ روز داخل دستگاه بودند، زمان توقف چرخش تخم ها فرا می رسد. اگر از دستگاه جوجه کشی مجهز به راک استفاده می کنید مکانیزم چرخش را متوقف نموده و در صورت امکان آن را از دستگاه جدا کنید. سپس تخم ها را به دقت از روی تخم ها برداشته و به آرامی روی یک سمتشان در دستگاه بخوابانید. اگر ترنر اتومات ندارید فقط به سادگی چرخش را متوقف کرده و اجازه دهید تخم ها به مدت ۳ روز سرجایشان ثابت باقی بمانند.

لازم است که حتما چرخش تخم ها در ۳ روز آخر جوجه کشی (دوره هچر) متوقف شود چرا که جوجه نیاز دارد تکانی به خود داده و خود را در وضعیت هچ قرار دهد.

مراقبت از جوجه های تازه هچ کرده بلدرچین :

وقتی که جوجه ها از تخم بیرون آمده و کاملا خشک شدند باید به دستگاه مرغ مادر مصنوعی منتقل شوند. آنها نیاز دارند تا زمانیکه کرک و پر دار شده و خود قادر به تولید گرمای مورد نیاز بدنشان باشند در این دستگاه باقی بمانند.

باید بدانید که تمام جوجه هاییکه هچ نموده اند شانس زنده ماندن نخواهند داشت. تحت بهترین شرایط هچ، از دست دادن ۲ الی ۳ درصد از جوجه ها کاملا نرمال است.

لازم است دستگاه به مدت ۸ الی ۱۲ ساعت قبل از روز هچ مورد انتظار، روشن شود تا اطمینان حاصل شود که به اندازه کافی جهت دریافت جوجه ها گرم شده است. هرگز جوجه ها را در دستگاه های مرغ مادرمصنوعی سرد قرار ندهید.

جوجه های تازه به دنیا آمده دارای استخوان های بسیار نرم و ظریفی می باشند. در طول ۴۸ ساعت اول هچ ممکن است مفاصل ران های آنها جابجا شود که در اصطلاح به آن ساق پای گشاد گفته می شود. این مشکل زمانی به وجود می آید که آنها روی یک سطح لغزنده نگهداری شده یا در دست گرفته شوند. قرار دادن یک لایه غیرلغزنده لاستیکی در کف دستگاه های مرغ مادر مصنوعی به جلوگیری از این مشکل کمک می کند.

برای ایجاد گرمای مورد نیاز یک لامپ معمولی ۶۰ وات به همراه یک دفلکتور فلزی را روی قسمت بالایی دو آجر که به حالت عمودی با کمی فاصله کنار هم قرار گرفته اند بگذارید. اگر آجر در دسترس نبود لامپ می تواند در فاصله ۱۵/۲۴ الی ۲۰/۳۲ سانتیمتری از کف دستگاه آویزان شود.
لامپ باید در یک انتهای دستگاه مرغ مادر مصنوعی قرار بگیرد تا جوجه ها به هنگام سرما به آنجا پناه برده و وقتی خیلی گرم شد به طرف دیگر که خنک تر است بروند. وقتی جوجه ها در دستگاه مرغ مادر مصنوعی قرار داده شدند، باید هر نیم ساعت چک شوند تا اطمینان حاصل شود که شرایط مناسب بوده و همه چیز خوب پیش می رود. در هوای سرد قرار دادن یک مقوا یا حوله در قسمت بالای دستگاه جهت حفظ گرمای داخل دستگاه ضروری است.

جوجه بلدرچین ها چه می خورند؟

از آنجائیکه جوجه بلدرچین های سینه آبی بسیار کوچک هستند، نمی توانند تکه های بزرگ غذا را در نوکشان جا دهند. جهت تأمین غذا با سایز مناسب یک جیره غذایی استارتر کرامبل بلدرچین با کیفیت بالا یا جیره غذایی استارتر غیر اشباع کرامبل بوقلمون که حاوی کمتر از ۱۸الی ۲۰ درصد پروتئین نباشد داخل یک آسیاب ریخته و خورد کنید.
همچنین جوجه ها جهت رشد و نمو استخوانها و پرهایشان به کلسیم نیاز دارند. بنابراین در نهایت پوسته صدف های خوراکی آسیاب شده باید به ترکیب غذایی آنها اضافه شود.

حتماً مقدار غذای کافی در کف دستگاه های مرغ مادر مصنوعی و نیز در یک ظرف غذای کوچک در اختیار جوجه ها قرار دهید. (ظروف پلاستیکی با دهانه گشاد برای این کار بسیار مناسب هستند). جوجه ها بطور غریزی در چند ساعت اول پس از هچ، جهت یافتن غذا بر روی زمین شروع به نوک زدن خواهند نمود! بنابراین اگر غذا در کف دستگاه پخش شود، آن را سریع تر خواهند یافت. وقتی آنها را بطور مرتب در حال غذا خوردن از ظرف مشاهده نمودید؛ دیگر لازم نیست غذا در کف دستگاه ریخته شود.

تأمین آب بلدرچین :

تقریباً ۸۵ درصد وزن بدن جوجه بلدرچین های تازه هچ کرده آب است. آنها تقریباً به اندازه ۲ برابر آنچه که می خورند آب می نوشند. برای۳ الی ۴ روز اول آب می تواند در یک ظرف کم عمق مانند یک ظرف پلاستیکی با دهانه پهن، که بر روی سنگ های مرمر قرار گرفته است در اختیار جوجه ها قرار داده شود. جوجه ها جذب مرمرهای درخشان شده روی آنها شروع به نوک زدن نموده و در نهایت آب را خواهند یافت! مزیت دیگر سنگ های مرمر این است که با بالا نگه داشتن ظرف آب از راه رفتن و افتادن جوجه ها به داخل آب و در نتیجه خیس شدن و سرما خوردنشان جلوگیری می کند. وقتی جوجه ها ۴ الی ۵ روزه شدند ظرف آب پلاستیکی می تواند با یک آبخوری استاندارد جوجه جایگزین شود.

کلمات کلیدی پرورش بلدرچین سینه آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *