خانه / جوجه کشی / نقش دمای بالا در کنترل سیستم ایمنی جوجه های گوشتی

نقش دمای بالا در کنترل سیستم ایمنی جوجه های گوشتی

نقش دمای بالا در کنترل سیستم ایمنی جوجه های گوشتی

جوجه های گوشتی از منابع مهم در تامین غذای انسان می باشند.سیستم ایمنی پرندگان نقش حفاظتی علیه بیماریها و آنتی ژن های وارد شده به بدنشان را دارد در نتیجه نیاز به نگهداری و محافظت در شرایط مناسب محیطی، تغذیه ای و فیزیولوژیکی میباشند.افزایش دما برای پرندگان اهلی مضر است واین ها قادرند در طیف دمایی بین ۱۸ الی ۲۴ درجه سانتی گراد زندگی سالمی داشته باشند و هرگونه افزایش دما سبب اثرات زیان باری بر روی آنها می شود.از جمله کاهش در سرعت رشد،کاهش در خوراک،کاهش در تولیدات،ضعیف شدن سیستم ایمنی ونهایتا مرگ در حیوان خواهد شد.علت افزایش مرگ ومیر ضعیف شدن سیستم ایمنی حیوان و کم شدن مقاومتش در اثر گرما ودمای بالا گزارش شده است.اگر حیوان در دمای محیطی بیشتر از منطقه خنثی قرار گیرد دچار استرس گرمایی میشود که این استرس میتواند از طریق تشعشعات نورخورشید و دمای هوا رخ دهد. پرندگان به دلیل داشتن پر، دمای بدن بالا و هم چنین نداشتن غدد عرق در دمای بالا نسبت به پستانداران آسیب پذیرتر می باشند و برای حفظ تعادل دمای بدنشان در این استرس گرمایی به له له زدن می افتند.مصرف آنتی اکسیدان ها در جیره غذایی راهی مناسب برای کاهش خسارت ناشی از این استرس می باشد.

وقتی رطوبت و دمای محیط از حد طبیعی خود بیشتر شود در مقابل توانایی کلی پرنده کاهش میابد در نتیجه تغییرات فیزیولوژیکی نامطلوبی در بدن حیوان رخ داده و باعث کاهش در فعالیت های آنابولیکی و افزایش در فعالیت های کاتابولیسمی بافت ها می گردد. استرس گرمایی موجب کاهش در غلظت پلاسمایی عناصری مانند (آهن، روی، سلنیوم، مس و کروم) و هم چنین کاهش در غلظت ویتامین های آنتی اکسیدان کننده مانند (ویتامینهای E وC) در سرم و بافت می گردد. برای کاهش استرس گرمایی پرنده میتوانید از اسید اسکوربیک جهت کاهش سطح کرتیکوستروئید ها در خون استفاده کنید.

نقش بالا بودن دمای محیط در هیپوتالاموس

دمای بالای محیط منجر می شود گیرنده های دما امواج عصبی سرکوب کننده ای را به مراکز اشتها در هیپوتالاموس فرستاده و در نتیجه باعث کاهش مقدار خوراک در حیوان شود. در اثر گرما در بدن حیوان به دلیل اختلال در ترشح هورمون ها و آنزیم ها تغییرات فیزیولوژیکی رخ می دهد.این استرس گرمایی موجب تحریک هیپوتالاموس و اثر آن بر هیپوفیز و تحریک آزاد شدن کرتیکوسترویید ها، کتکول آمین ها و پراکسیده شدن لیپیدها در غشاهای سلول می گردد. گرمای زیاد تولید فاکتورآزاد کننده هورمون را از هیپوتالاموس مهار می کند که باعث کاهش در ترشح هورمون های هیپوفیز مانند کاهش در ترشح هورمون انسولین و احتمالا تیروکسین میشود.

تاثیرات دمای محیطی بالا در سیستم ایمنی جوجه های گوشتی

میزان سرکوبی سیستم ایمنی بستگی به ۲ عامل شدت و طول دوره استرس گرمایی دارد. استرس گرمایی منجر به کاهش در سنتز لنفوسیت های TوB می گردد. طی استرس افزایش فعالیت در غده آدرنال و بالا رفتن کرتیکوستروئیدهای سرم باعث سرکوب فاکتور تکثیر سلول یا اینترلوکین ۲ می شود. طی یک آزمایش انجام شده جوجه هایی که در معرض استرس گرمایی حاد قرار گرفته اند در مقایسه با جوجه هایی که در معرض استرس گرمایی مزمن قرار گرفته بودند به وضوح پاسخ کمتری نسبت به تیتر آنتی بادی علیه SRBC داشتند.

طی مطالعات انجام شده تیتر آنتی بادی و فعالیت فاگوسیتوزی ماکروفاژها در جوجه هایی که در دمای ۴۳-۳۲/۲ درجه سانتی گراد پرورش داده شده اند به شدت کاهش یافته.

دمای بالا موجب کاهش در تولید سلول های عرضه کننده آنتی ژن می گرد. افزایش دما باعث سرکوب سیستم ایمنی (خونی و سلولی ) و کاهش در وزن اندام های لنفاوی (بورس، تیموس، طحال) و پاتوفیزیولوژی سلول های خونی سفید ، افزایش درصد مونوسیت ها و افزایش در نسبت هتروفیل ها به لنفوسیت ها ، کاهش در تیتر آنتی بادی و کاهش در فعالیت سلول های T کمکی می گردد. جهت عملکرد مطلوب جوجه های گوشتی دمای مناسب ۲۳٫۹ درچه سانتی گراد گزارش شده است و کاهش میزان خوراک مصرفی تحت شرایط استرس گرمایی در جوجه های گوشتی ۴ هفته ۱۴% وو در جوجه های گوشتی ۶ هفته ۲۴% گزارش شده.در کل ارتباطی مستقیم بین استرس گرمایی و سلولهای واکنش دهنده ایمنی غیر اختصاصی وجود دارد.

موارد و شاخص های تعیین کننده استرس

۱- از مهم ترین شاخص ها آزمایش تعیین نسبت هتروفیل ها به لنفوسیت ها میباشد(در اثر استرس وارده این نسبت افزایش میابد).

۲- شمارش سلول های گلبول های سفید خون(WBC)(استرس باعث کاهش تعداد لکوسیت ها میشود).

۳- اندازه گیری تیتر آنتی بادی خون( که در صورت بروز استرس کاهش میابد).

۴- اندازه گیری وزن اندام های لنفاوی(در این مواقع وزن آنها کاهش میابد).

۵- اندازه گیری سرعت تنفس وضربان نبض(در استرس سرعت تنفس افزایش میابد)

در نهایت می توان گفت:

دمای محیط پرورش پرنده از مسائل مهمی است که لازم است مورد توجه قرار گیرد با افزایش دمای هوای بیشتر از منطقه دمایی خنشی سیستم ایمنی پرنده تضعیف و حیوان در مقابل بسیاری از بیماری هایی که در شرایط دمای طبیعی در مقابل آن ایمن بوده است آسیب پذیر خواهد شد لذا میتوانیم با بکارگیری مدیریت صحیح پرورش و نعیین شاخص های استرس گرمایی از گسترش بسیاری از بیماری ها جلوگیری به عمل آوریم.

کلمات کلیدی نقش دمای بالا در کنترل سیستم ایمنی جوجه های گوشتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *