خانه / جوجه کشی / اهمیت کندلینگ یا نطفه سنجی تخم ها

اهمیت کندلینگ یا نطفه سنجی تخم ها

✔ کندلینگ تخم های جوجه کشی در کنار لذت خاص خود یکی از مراحل بسیار مهم پروسه جوجه کشی می باشد. شما می توانید کندلرها را از بازار تهیه نموده یا از یک چراغ قوه قوی برای این کار استفاده نمایید. کافی است در یک اتاق تاریک تخم را لای انگشتان خود در مقابل نور چراغ قوه قرار دهید.

✔ البته کندلینگ تخم های با پوسته قهوه ای به همین سادگی نبوده و برای تخم های با پوسته های سبز رنگ (بعنوان مثال اردک روسی) کارمان سخت تر نیز می شود چرا که رنگ این پوسته ها ترکیبی از آبی و قهوه ای می باشد.

✔ مشاهده رشد و نمو و نیز حرکت جنین داخل تخم پدیده ای است بسیار هیجان آور و لذت بخش. مثل اینکه دارید جوجه هایتان را سونوگرافی می کنید!!!
هم چنین کندلینگ به شما این امکان را می دهد که در صورت عدم مشاهده رشد جنین داخل تخم، تخم را از سایرین جدا نموده و قبل از اینکه بدتر شده یا امکان خرابی سایر تخم ها را نیز فراهم آورد آن را دور بیاندازید. اما به یاد داشته باشید که تعداد دفعات کندلینگ را به حداقل ممکن برسانید. چرا که با هربار بیرون آورد تخم ها از دستگاه؛ دما و رطوبت تخم ها کاهش می یابد که این امر می تواند یکی از معایب بزرگ بر سر راه یک جوجه کشی موفق باشد.

از طرفی نطفه سنجی بیش از حد تخم ها می تواند زمینه ای جهت انتقال باکتری از دستانتان به پوسته تخم و از طریق منافذ پوسته به داخل تخم را فراهم نموده و مشکل ساز گردد.

تعداد دفعات نطفه سنجی در طول دوره جوجه کشی را به ۳ بار محدود کنید!

بهترین روزها جهت نطفه سنجی روزهای ۷ام یا ۱۰ام و نیز روزهای ۱۴ام و ۱۸ام می باشد.
اگر در روزهای هفتم و یا دهم پیشرفتی در روند رشد و نمو جنین مشاهده نکردید؛ فورا تخم ها را بیرون نیاندازید! پیشنهاد ما به شما این است که تا روز چهاردهم صبر نموده و اگر در آن روز باز هم تغییری مشاهده ننمودید می توانید با اطمینان این تخم ها را از پروسه جوجه کشی خارج نمایید.

کلمات کلیدی اهمیت کندلینگ یا نطفه سنجی تخم ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *