خانه / جوجه کشی / انتخاب دستگاه جوجه کشی

انتخاب دستگاه جوجه کشی

اگر قصد جوجه کشی به روش مصنوعی را دارید، تهیه یک دستگاه جوجه کشی مناسب بسیار مهم است. مدل های زیادی در بازار وجود دارند که اغلب در صورت انتخاب و استفاده درست، تخم هایتان را هچ خواهند نمود.

اما انتخاب دستگاه جوجه کشی باید بر چه اساسی باشد؟

پول کمتر، زمان بیشتر:

ارزان ترین مدل ها، مدل های پلی استایرن هستند. آنها در هر دوره ظرفیت جوجه کشی ۴۸ تخم مرغ را دارند که این تعداد احتمالا بیشتر از آن چیزی است که مردم برای یک جوجه کشی خانگی در نظر می گیرند. اما این دستگاه های جوجه کشی ارزان قیمت، تنظیم دما، چرخش و تنظیم رطوبت دستی دارند. پس می بینید که کار کردن با ارزان ترین دستگاه های جوجه کشی که نسبت به انواع دیگر بیشتر در جوجه کشی خانگی مورد استفاده قرار می گیرند، سخت تر است. شما با این دستگاه های جوجه کشی دستی می توانید بسیار موفق باشید اما باید برای صرف زمان و انرژی بیشتر با آنها جهت دستیابی به نتیجه مطلوب آمادگی بیشتری داشته باشید.
اگر این نوع از دستگاه های جوجه کشی را انتخاب می کنید باید در طول ۲۱ روز (طول دوره جوجه کشی مرغ) دقت و توجه بیشتری به آنچه که داخل دستگاه می گذرد داشته باشید. شما نمی توانید فقط تخم ها را داخل دستگاه قرار داده و بعد آنها را رها کنید.

به عنوان مثال شما نمی توانید حتی چند ساعتی در سینما یا باشگاه ورزشی دور از دستگاهتان وقت بگذرانید چرا که مجبور خواهید بود هر چند ساعت یک بار تخم ها را با دست بچرخانید که این کار دردسر ساز و وقت گیر است. اما در نهایت زمانیکه جوجه های زیبا سر از تخم بیرون می آورند از نتیجه کار خود بسیار لذت خواهید برد. شما باید نسبت به پروسه و شرایط کار با دستگاه جوجه کشی تان آگاهی و درک کامل داشته باشید. اینکه باید ۲۱ روز کامل بر آنها نظارت داشته و تخم ها را بچرخانید. هم چنین باید بر رطوبت دستگاه نظارت داشته و دما را خودتان به دقت تنظیم نمایید و هر روز چندین بار این کار را انجام دهید. در واقع با دستگاه های جوجه کشی دستی موفقیت یا شکست جوجه کشی بر دوش شما خواهد بود.

کمی ارتقاء در دستگاه جوجه کشی می تواند در موفقیت شما بسیار مؤثر باشد:

دستگاه های جوجه کشی خانگی بهتر، دارای برخی کنترلرهای اتوماتیک هستند. به عنوان مثال دستگاه های جوجه کشی پلی استایرن را می توانید با یک چرخاننده اتومات و یک فن خریداری نمائید.

از آنجائیکه در این حالت چرخش بصورت اتوماتیک می باشد و از طرفی اندازه گیری دما راحت تر است (زیرا دما در تمام دستگاه جوجه کشی ثابت تر است) لذا مدیریت این نوع از دستگاه های جوجه کشی آسان تر خواهد بود.

از آنجائیکه فن هوای گرم را می چرخاند، دما می تواند در هر نقطه داخل دستگاه اندازه گیری شود و هیچ نقطه گرم و یا سردی آن چنان که در دستگاه های جوجه کشی با جریان هوای ثابت مشاهده می شود وجود نخواهد داشت. حتی با وجود چرخاننده اتومات و فن، باز هم دما و رطوبت در این دستگاه ها بطور دستی تنظیم می شود.

دستگاه جوجه کشی تمام اتوماتیک خیالتان را کاملاً راحت خواهد کرد:

من به شخصه دستگاه های جوجه کشی تمام اتومات را ترجیح می دهم.با دستگاه های جوجه کشی تمام اتومات کافی است به سادگی تخم هایتان را داخل دستگاه گذاشته و بعد نگران هیچ چیز نباشید. این دستگاه ها بدون اینکه شما دخالتی داشته باشید خود به خود دما را تنظیم خواهند نمود. برخی رطوبت را نیز بطور خودکار تنظیم می کنند در حالیکه برخی حداقل مجهز به دستگاهی هستند که رطوبت را اندازه گیری می کند بنابراین شما به راحتی می توانید بفهمید که دستگاه از لحاظ رطوبت در چه وضعی است.

دستگاه های تمام اتومات تخم ها را خودشان چرخانده و حتی در روز ۱۸ ام که دوره ستر تمام شده و دوره هچر آغاز می شود خود به خود چرخش را متوقف می کنند. خرید یک دستگاه جوجه کشی تمام اتوماتیک به معنی کمترین نگرانی شما درباره نتیجه کار است. در این حالت شما فقط نگران قطعی برق و یا حمل و نقل نادرست تخم ها بوده و از بابت دیگر متحمل استرس و تشویش نخواهید بود.

البته با توجه به ویژگی ها و تجهیزات این دستگاه ها گران تر نیز هستند. بنابراین باید بتوانید بر حسب نیاز خود بین قیمت و نحوه کارکرد دستگاه یکی را انتخاب کنید.

در حالت کلی…

جوجه کشی، جوجه کشی است!!!تخم های شما تحت تأثیر هزینه ای که صرف خرید دستگاه نموده اید قرار نخواهند گرفت. اما به هر حال آنها جهت هچ موفق نیازمند شرایط درست هستند. فراهم نمودن شرایط صحیح جوجه کشی در دستگاه های جوجه کشی دستی می تواند اعصاب خوردکن و زمان بر باشد. اگر جهت صرف چنین وقت و انرژی آمادگی دارید دستگاه های جوجه کشی دستی بسیار مناسب برای کار شما خواهند بود. در غیر اینصورت باید دستگاه های جوجه کشی با تنظیمات اتومات خریداری نمائید.

ساخت دستگاه جوج کشی تان بصورت دستی:

اگر نمی خواهید هزینه ای بابت خرید دستگاه جوجه کشی صرف کنید می توانید خودتان آن را در خانه بسازید. البته اگر در صنعت دستی دارید! اما باید بدانید که دستگاه های جوجه کشی دست ساز به اندازه دستگاه های جوجه کشی استاندارد قابل اطمینان نیستند. اما به هر حال با این کار با صرف هزینه ای اندک قادر به ساخت دستگاه جوجه کشی خواهید بود.

هرگز کمتر از شش تخم داخل دستگاه قرار ندهید. اگر فقط ۲ یا ۳ تخم داخل دستگاه قرار دهید علی الخصوص زمانیکه آن تخم ها پروسه حمل و نقل را جهت رسیدن به خانه و یا مزرعه تان طی نموده اند احتمال یک هچ بد بالا خواهد بود.

جوجه یا جوجه هائیکه هچ می نمائید احتمالاً نر و در بهترین حالت شامل یک ماده خواهند بود. از طرفی جوجه ها حیوانات اجتماعی بوده و برای شاد زیستن نیازمند این هستند که جوجه های دیگری هم در اطراف آنها باشند. جوجه ای که به تنهایی رشد کند منزوی شده و ممکن است از تنهایی بمیرد!

اگر شرایط دمایی مناسبی وجود داشته باشد، ظرف ۲۱ روز شاهد هچ تخم های نطفه دار خواهید بود. تخم هائیکه مدت بیشتری داخل دستگاه بوده اند یا تحت هوای سرد قرار گرفته یا تحت دمای پایین جوجه کشی شده اند، هم ممکن است هچ کنند اما هچ آنها دیرتر خواهد بود. اگر روز ۲۱ ام فرا برسد و هنوز برخی تخم ها هچ نکرده باشند باید به آنها چند روز فرصت بیشتر بدهید.

دستگاه های جوجه کشی با جریان هوای ثابت، باید دارای دمای ۳۸/۶ درجه سانتیگراد در قسمت بالای تخم مرغ باشند. این در حالی است که دستگاه های جوجه کشی با جریان هوای تحت فشار (مجهز به فن) باید دارای دمای ثابت ۳۷/۵ درجه سلسیوس باشند. دمای دستگاه جوجه کشی با جریان هوای ثابت باید بیشتر باشد چرا که جریان هوای یکنواخت و ثابت داخل دستگاه، در لایه ها ثابت مانده در ته دستگاه سردتر و در قسمت بالای دستگاه گرم تر است. در حقیقت اختلاف دمای بالا و پایین دستگاه می تواند به اندازه ۵ درجه باشد. حتما دمای بالای دستگاه را به دقت اندازه گیری نمائید.

تخم ها را تا روز ۱۸ ام بچرخانید و سپس عمل چرخش را متوقف نموده به جوجه ها اجازه دهید تا خود را در وضعیت هچ قرار داده و جهت بیروت آمدن از تخم آماده شوند.

اگر تخم ها را بطور دستی می چرخانید حتما باید قبل از هر بار چرخش دستانتان را به دقت بشویید تا احتمال انتقال باکتری و چربی به داخل پوسته از بین برود. تخم ها باید هر روز در بازه های زمانی منظم حداقل ۳ بار چرخانده شوند اما ۵ بار بهتر است. برخی یک علامت ضربدر نیز روی تخم ها می گذارند تا موقع چرخش بدانند که کدام تخم ها را چرخانده اند و آیا اینکه تخم ها در تمام جهات چرخانده شده اند یا نه.

تخم ها باید طوری در دستگاه قرار بگیرند که قسمت نوک تیزشان به سمت پایین باشد. ممکن است فکر کنید که چرخاننده شما کار نمی کند چرا که چرخاننده های اتومات بطور منظم اما خیلی آهسته کار می کنند و ممکن است مجبور شوید ساعت ها جهت مشاهده تغییر و ضعیت ترنر صبر کنید. پس اگر با چنین موردی مواجه شدید نگران نشوید.

رطوبت دستگاه جوجه کشی در طول ۱۸روز اول جوجه کشی باید بین ۴۰ الی ۵۰ رصد بوده و در دوره هچ رطوبت نسبی را به ۷۰ درصد برسانید. تنها پر کردن مخازن کافی نیست! باید یک رطوبت سنج هم داشته باشید تا مطمئن شوید سطح رطوبت مناسب است چرا که میزان رطوبت داخل دستگاه جوجه کشی بسته به میزان رطوبت محیط اطرافش می تواند بالا یا پایین برود.

بعد از اولین باری که روی پوسته ترک مشاهده نمودید، ممکن است مدتی طول بکشد تا جوجه ها از تخم بیرون بیایند پس نگران نشوید.
به هیچ وجه به جوجه ای که در بیرون آمدن دچار مشکل است کمک نکنید!

به عنوان مثال سعی نکنید باکشیدن پوسته به جوجه جهت هچ کمک کنید با این کار ممکن است جوجه در خطر خونریزی و مرگ قرار بگیرد. زیرا اغلب اطراف قسمتهایی از غشاء پوسته، رگ های خونی وجود دارد که هنوز جریان خون در آنها متوقف نشده است. یک جوجه بطور متوسط ما بین ۵ الی ۷ ساعت طول می کشد تا از پوسته بیرون بیاید اما پروسه هچ ممکن است تا ۲۴ ساعت هم طول بکشد.

انکیباتور خود را تا جائیکه ممکن است کمتر باز و بسته نمائید علی الخصوص در طول دوره هچ!

باز و بسته نمودن درب دستگاه باعث کاهش میزان رطوبت شده و هم چنین باعث می شود جوجه هائیکه دیرتر هچ می کنند به پوسته گیر کرده و نتوانند از تخم بیرون بیایند.

کلمات کلیدی انتخاب دستگاه جوجه کشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *