خانه / جوجه کشی / اصول آب دادن به جوجه ها

اصول آب دادن به جوجه ها

آب:

جوجه ها نوشیدن و خوردن را خیلی سریع می آموزند، اگرچه آنها تا سه روز بعد از خروج از تخم مرغ قادرند بدون آب و دان زنده بمانند، ولی چنین تاخیری برایشان کشنده خواهد بود. هرگونه تاخیر در دسترسی به آب و دان باعث از دست رفتن آب بدن و ضعیف شدن جوجه ها شده و جوجه های ضعیف نوشیدن و خوردن را به کندی می آموزند. بهترین نتیجه وقتی به دست می آید که جوجه ها حدود ۲۴ ساعت پس از خروج از تخم مرغ آب مصرف نمایند.

تعداد آبخوری:

در ۲ هفته اول زندگی برای هر ۱۰۰ قطعه جوجه پولت تعداد ۲ عدد آبخوری مخصوص جوجه ها لازم است. بنابراین برای هر مادر مصنوعی با ظرفیت ۵۰۰ تعداد ۱۰ عدد آبخوری لازم می گردد. آبخوری ها باید درست در لبه خارجی چتر مادرمصنوعی و روی بستر به نحوی قرار داده شوند که جوجه ها بتوانند به آسانی از آن ها آب بنوشند. بعد از ۲ روز باید آبخوری ها را روی سکوهایی به ارتفاع ۵/۲ سانتی متر قرار داد تا پوشال داخل آنها نرود. برای جوجه های یک روزه دسترسی به آب در سطح وسیع ضروری تر از میزان آب داخل آبخوری است، از این رو تعداد زیاد آبخوری کوچک بهتر از تعداد کم آبخوری بزرگ می باشد.

حرارت آب:

حدود ۴ ساعت قبل از ورود جوجه ها باید آبخوری ها پرشوند. این عمل باعث می شود که گرمای مادر مصنوعی آب را گرم کند. درجه حرارت آب باید بیش از ۱۸ درجه سانتی گراد باشد. از آب کهنه و مانده نباید استفاده نمود و آب مصرفی جوجه ها همواره باید تازه باشد.

فراهم نمودن آب آشامیدنی تمیز

تمیز و ضدعفونی نمودن آبخوری ها:
آبخوری های مخصوص جوجه های یک روزه و سایر آبخوری های باید روزانه به وسیله برس تمیز شوند، سپس آب کهنه به خارج از سالن منتقل شود. برای انهدام میکروارگانیسم ها و جلوگیری از رشد قارچ ها باید ماده ضدعفونی کننده ای به آب آلوده اضافه نمود.

بهداشتی نمودن آب مصرفی:

اکثر مرغداران برای اطمینان از عدم آلودگی آب از مواد ضدعفونی کننده استفاده می نمایند. این عمل ممکن است در کاهش بیماری کمک نماید و یا این که تاثیری نداشته باشد، ولی زمانی که واکسن آشامیدنی داده می شود این کار خطرناک خواهد بود زیرا مواد ضدعفونی کننده قدرت واکسن را کم نموده و گاهی آنها را کاملا بی اثر می نمایند.

آب شیرین:

شواهدی دال برآنند که افزودن ساکارز (شکر) به اولین آب آشامیدنی جوجه ها باعث کاهش مرگ و میر در دوران رشد خواهد شد، ولی وزن جوجه ها را تغییر نمی دهد. معمولا در ۱۵ ساعت اول ورود جوجه ها به سالن پرورش، محلول ۸ درصد آب همراه با شکر در اختیارشان قرار می دهند.

افزودن ویتامین های محلول در آب و الکترولیت ها به آب آشامیدنی:

اگر جوجه ها تا هنگام رسیدن به سالن پرورش دچار استرس گردند، می توان ویتامین های محلول در آب و الکترولیت ها را به مدت ۳ یا ۴ روز به آب آشامیدنی آنها افزود. برای افزودن هر مخلوطی یا مشاور خود تماس بگیرید.

مصرف آب قبل از دان:

حدود ۳ساعت قبل از مصرف غذا باید آب در اختیار جوجه ها قرار داده شود. بهترین کار این است که جوجه ها قبل از مصرف غذا آب بنوشند، زیرا این عمل باعث کاهش از دست رفتن آب بدن آنها می شود.

اطمینان از نوشیدن آب:

فقط تامین تعداد مناسب آبخوری کافی نیست زیرا جوجه ها باید بلافاصله پس از ورود به سالن آب بنوشند و باید مطمئن شوید که کل جوجه ها آب نوشیده اند. اغلب اوقات نگاه ظاهری مشخص کننده این است که همه آب می نوشند، در صورتی که مشاهده دقیق خلاف این موضوع را ثابت می نماید و اگر این مسئله در کل مجتمع پرورش عمومیت داشته باشد باید تعداد آبخوری را افزایش داده، درضمن دقت شود نمود که در دو روز اول شدت نور سالن کافی باشد.

حداقل سطح آب مورد نیاز:

وقتی آبخوری های کوزه ای شکل با تراف های کوچک از سالن برداشته شوند چه میزان سطح آب برای بقیه دوران پرورش (۵تا۶ هفتگی) لازم خواهد بود. هنگام محاسبه سطح مورد نیاز در آبخوری های نوع ترافی، هردو طرف منظور گردد.

کلمات کلیدی اصول آب دادن به جوجه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *