خانه / جوجه کشی / آموزش جوجه کشی و پرورش اردک

آموزش جوجه کشی و پرورش اردک

بخش عمده اطلاعات در مورد جوجه آوری و جوجه کشی تخم ها به اردک ها مربوط می شود که تفاوت این دو باید در نظر گرفته شود. از آنجا که تخم اردک بزرگتر از تخم مرغ است سینی در سایز بزرگ باید برای قرار دادن تخم های بزرگ اردک طراحی شده باشد. تخم هایی از اردک های رایج مانند شهر پکن برای جوجه کشی به ۲۸ روز زمان نیاز دارند. در حالیکه جوجه کشی تخم های اردک های روسیه در حدود ۳۵ روز پس از تنظیم طول می کشد. هنگامی که تعداد زیادی تخم اردک برای جوجه کشی وجود داشته باشند از ماشین های جوجه کشی بزرگ تجاری و وسایل جوجه کشی به طور معمول استفاده می گردد. تخم های اردک پکن در یک گذارنده به مدت ۲۵ روز نگه داشته می شوند و سپس در ۲۵امین روز به یک ماشین جوجه کشی انتقال می یابند و تا ۲۸ امین روز که تبدیل به جوجه شوند باقی می مانند. تخم ها به طور اتوماتیک چرخانده می شوند(به صورت ساعتی) و نیاز به چرخاندن تخم ها در ماشین جوجه کشی نیست.

روش عمومی و شرایط برای جوجه کشی اردک به شرح زیر است.

۱٫اگر ماشین جوجه کشی در حال حاضر برای اجرا آماده نباشد ماشین جوجه کشی را روشن می کنیم اجازه می دهیم تا یک یا دو روز قبل از قرار دادن تخم ها درجه حرارت و رطوبت تثبیت شود. تنظیم درجه حرارت به صورت ۳۷٫۵ درجه سانتی گراد (۹۹٫۵ درجه فارنهایت) و رطوبت نسبی در۵۵درصد (۸۴٫۵ درجه فارنهایت در دماسنج حباب مرطوب) می باشد. تنظیم تهویه ماشین جوجه کشی براساس راهنمایی های کارخانه سازنده توصیه می شود.تخم ها حداقل ۴ بار در روز به طور خودکار و یا با دست باید چرخانده شوند. اکثر دستگاه ها برای تغییر موقعیت تخم ساعتی به صورت خودکار کار می کنند.

۲٫ابتدا تخم های انتخاب شده را با دقت و مقابل نور قبل از قرار دادن در سینی بررسی کنید. تخم های ترک خوره، دو زده دار، سایز بزرگ یا بیش از حد کوچک یا کثیف را در دستگاه قرار ندهید. بهترین نتیجه زمانی حاصل می شود که ۱تا ۳ روز از گذاشتن تخم سپری شده باشد. به طور متوسط ۳درصد ازتخم های آماده برای جوجه آوری ذخیره شده در دستگاه ۷روز قبل از بیرون آمدن جوجه از بین می روند و حدود ۱۰درصد پس از ۱۴ روز ذخیره از بین می روند. همیشه تخم باید با انتهای کوچکتر تنظیم شود به جز در حالتی که ماشین جوجه کشی کوچک است و سینی نداشته باشد. اگر تخم ها در دستگاه خنک کننده قرار داشته باشند به آنها اجازه گرم شدن در دمای اتاق را می دهیم.

۳٫روزی که تخم ها در ماشین جوجه کشی تنظیم می شوند در دستگاه را ببندید و اجازه دهید ماشین جوجه کشی به دمای مورد انتظار برسد. در روز های اول مکرر ماشین جوجه کشی را بررسی کنید تا از کارکرد درست آن اطمینان حاصل کنید و پس از آن هر ۴ روز دستگاه را چک کنید.

۴٫پس از ۷ روز از تنظیم تخم ها در دستگاه، تخم ها را با نور بررسی کنید و تخم های نابارور و میکروب ها را خارج کنید.

۵٫ ۲۵ روز بعد از تنظیم (تخم های پکنی) تخم ها را به سینی جوجه ریزی منتقل کنید و اگر تخم ها در یک دستگاه جداگانه قرار دارند به ماشین جوجه کشی انتقال دهید. با نور تخم ها را بازبینی کنید و جنین های مرده را حذف کنید. در زمان انتقال دمای دستگاه باید در ۳۷٫۲ درجه سانتی گراد (۹۹درجه فارنهایت) و رطوبت دستگاه در ۶۵درصد(۸۸درجه فارنهایت حباب مرطوب) تنظیم شده باشد. وقتی فرایند جوجه کشی پیشرفت می کند و تخم ها شروع به شکستن می کنند رطوبت باید ۸۰ درصد(۹۳درجه فارنهایت حباب مرطوب) و دهانه های تهویه ۵۰درصد افزایش یابد. همانطور که جوجه کشی رو به اتمام است به تدریج دما و رطوبت کاهش می یابد به طوری که در پایان جوجه کشی ۳۶٫۱ درجه سانتی گراد (۹۷درجه فارنهایت) و رطوبت ۷۰ درصد(۹۰ درجه فارنهایت حباب مرطوب ) خواهد بود. در پایان جوجه کشی دریچه باید به حداکثرتنظیمات خود باز باشد. جوجه اردک ها را زمانیکه ۹۰ تا ۹۵ درصد از آنها خشک باشند خارج کنید.

از دست دادن آب در طول جوجه کشی اردک

همانطور که جوجه اردک داخل تخم رشد می کند تخم آب از دست می دهد و اندازه حفره هوا افزایش می یابد. اگر جوجه اردک در حال رشد باشد به طور معمول اندازه حفره هوا باید حدود یک سوم از فضای داخل تخم در ۲۵ روز از جوجه کشی را در همه اردک ها اشغال کند. کاهش وزن نیز به عنوان یک راهنما استفاده می شود. به طور رایج تخم های اردک باید حدود ۱۴درصد از وزن خود را در طول ۲۵ روز جوجه کشی از دست بدهند.

جوجه کشی طبیعی اردک

تخم های اردک ممکن است به طور طبیعی با قرار گرفتن زیر اردک یا حتی مرغ کرچ تبدیل به جوجه شوند. اردک های روسیه ای یک مجموعه مناسب اند. آنها قادر به جوجه کشی حدود ۱۲تا ۱۵ روز هستند. لانه باید در یک مکان تمیز و خشک با بستر مناسب برای خواب قرار گرفته باشد. خوراک و آب کافی باید برای اردک کرچ وبچه اردک های از تخم بیرون آمده در دسترس باشد.

ذخیره سازی تخم مرغ اردک

اگر تخم ها قبل از قرار گرفتن در دستگاه جمع آوری شده باشند، باید در یک سطح دما و رطوبت است مناسب که خراب شدن تخم ها به حداقل برسد نگهداری شوند. برای تعداد کمی از تخم ها، ذخیره سازی در انبار کفایت می کند. در صورت امکان، تخم فروشگاه دردمای حدود ۵۵ درجه فارنهایت (۱۳ درجه سانتی گراد) و با ۷۵ درصد رطوبت نسبی نگهداری شوند.

در این آموزش می خواهیم نحوه  جوجه کشی و پرورش اردک را در قالب یک مقاله کامل در چند قسمت به شما آموزش دهیم.نکات بسیاری را با شما در میان خواهیم گذاشت که دانستن آنها باعث موفقیت هر چه بیشتر شما در جوجه کشی و پرورش اردک خواهد شد.

اگر شما تصمیم به جوجه کشی از اردک گرفته اید باید بدانید که فراهم کردن شرایط مراقبت و نگهداری از جوجه اردک و اردک بالغ کار آسانی نیست و نیاز به دقت و مهارت خاص خود دارد.
اگر زیاد خود را علاقه مند به نگهداری از طیور نمی بینید سعی کنید انتخاب شما از طیور دیگر به جز اردک باشد.
در ادامه مقاله تمرکز بیشتری بر روی جوجه کشی و مراحل پروش اردک خواهیم داشت.

جوجه کشی از تخم اردک

مرحله یک از چهار : جوجه کشی از تخم اردک
برنامه ریزی جلوتر از زمان : تخم اردک به طور معمول حدود ۲۸ روز زمان نیاز دارد تا تبدیل به جوجه شود اما برخی از تخم ها ممکن است زمان بیشتری نیاز داشته باشند و حتی تا ۳۵ روز نیز به طول انجامد.شما باید مطمن شوید دستگاه جوجه کشی که می خواهید تهیه کنید حتما توانایی کار در این بازه زمانی را داشته باشد یعنی دستگاه جوجه کشی که می خواهید خریداری کنید توان کار مداوم ۲۸ روز تا ۳۵ روز را داشته باشد و بتواند دما و رطوبت را به طور دقیق در این زمان تنظیم نماید.

• تخم اردک به طور معمول بزرگ تر از تخم مرغ می باشد, بنابراین بیشتر ماشین های جوجه کشی مناسب برای مرغ فضای کافی برای نگهداری تعداد زیادی تخم اردک را ندارند پس مطمئن شوید سینی یا سبدی که تخم ها در آن قرار می گیرند فضای مناسب برای تخم اردک داشته باشند.
اجازه دهید دستگاه جوجه کشی به حالت ثابت برسد قبل از آنکه تخم ها را در داخل آن قرار دهید

اجازه دهید دستگاه جوجه کشی به حالت ثابت برسد قبل از آنکه تخم ها را در داخل آن قرار دهید :
دماسنج را داخل دستگاه قرار دهید و دما را روی ۹۹٫۵ درجه فارنهایت یا ۳۷٫۵ درجه سیلسیوس تنظیم نمایید.همچنین رطوبت بایستی روی ۵۵ درصد تنظیم شود

• تهویه دستگاه باید به صورت منظم مطابق با دستور عمل ارائه شده توسط سازنده دستگاه جوجه کشی باشد.

• اجازه دهید دستگاه جوجه کشی به حالت ثبات خود برسد به مدت یک روز یا دو روز و بعد تخم ها را داخل دستگاه قرار دهید.
در انتخاب تخم های مناسب برای جوجه کشی دقت کنید : تخم ها باید به شکل مناسب و طبیعی باشند.

• دوری کنید از تخم های که ترک خورده اند , بد شکل هستند, بیش از اندازه بزرگ هستند یا بیش از اندازه کوچک هستند یا اینکه کثیف هستند.

• حالت ایده آل تخم برای قرار گرفتن در داخل ماشین جوجه کشی یک تا سه روز بعد از تخم گذاری اردک مادر می باشد.دستگاه جوجه کشی را روزی چهار بار بررسی کنید
دستگاه جوجه کشی را روزی چهار بار بررسی کنید :

بعد از اینکه تخم های نطفه دار اردک را در داخل دستگاه جوجه کشی قرار دادید به طور منظم روزانه چهار بار به آن سر بزنید و آن را بررسی کنید.وقتی دستگاه را بررسی می کنید دقت کنید که دما در تمام قسمت های دستگاه به طور مناسب پخش شده باشد و دما مناسب و یکنواخت باشد.
در روز اول سعی کنید حتما تخم ها و دستگاه را هر یک ساعت یک بار بررسی نمایید

۵٫ تخم های نامناسب را بعد از یک هفته جدا کنید :
بعد از یک هفته به بررسی تخم ها بپردازید.با استفاده از نطفه سنج تخم ها را نطفه سنجی کنید و آن تخم های که نطفه ندارند و نابارور هستند را از دستگاه جوجه کشی خارج کنید.

تخم های که رنگ پوسته روشنی دارند و همچنین تخم های که رنگ پوسته خیلی تیره دارند می تواند نشان از ناباروری و یا مرده بودن جنین در داخل تخم باشد.به دقت تخم ها را بررسی کنید و تخم های ناباور را جدا کنید.

۶٫بعد از ۲۵ روز زمان مناسب برای آن است که تخم اردک ها را به حالت هچ ببرید :
حالت هچ , حالتی است که در آن جنین در داخل تخم به قدر کافی رشد کرده است که دیگر نیاز به چرخش تخم ندارد و باید دستگاه جوجه کشی تخم ها را ثابت نگاه دارد.می توانید تخم ها را به یک دستگاه جوجه کشی دیگر انتقال دهید در زمان هچ و یا تنظیمات ماشین جوجه کشی را بر روی حالت هچ تنظیم نمایید.

• دما بایست بر روی ۹۹ درجه فارنهایت یا ۳۷٫۲ درجه سیلسیوس باشد و همچنین رطوبت بر روی ۶۵ درصد تنظیم شود.

• اگر یکی از اردک ها از تخم خارج شد و یا یک تغییر ویژه در تخم ها ایجاد شد زمان آن است که رطوبت را روی ۸۰ درصد تنظیم کنید و تهویه دستگاه جوجه کشی را بیشتر کنید.
• ۶ تا ۱۲ ساعت مانده به پایان زمان هچ دما را به ۹۷ درجه فارنهایت یا ۳۶٫۱ درجه سیلسیون کاهش دهید و تمام محفظه های هوا و راه های خروج و ورود هوا را باز کنید.

۷٫ خشک شدن اردک های که از تخم خارج شده اند :
در حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد تخم اردک ها تبدیل به جوجه اردک خواهد شد.حال زمان آن است جوجه اردک ها خشک شوند و به یک مکان مناسب انتقال یابند.

این مطلب مخصوص کسانی است که برای اولین بار قصد پرورش بچه اردک را دارند.
این ها شامل اطلاعات ناچیزی هستند که پیدا کردن آن برای شروع سخت است اطلاعاتی که آرزو داشتیم شناخته شده بود!
استراحت بچه اردک ها روی شکم!

 

توجه: لطفا توجه داشته باشید این اطلاعات به عنوان اطلاعات و آگاهی دوستانه است. در حالتی که هر گونه تلاش برای اطمینان حاصل کردن از آن درست است ولی نمی توانیم ثابت کنیم که در مورد شما درست است یا نه!

تخم ها اردک!

اگر شما اردک ها را خودتان پرورش داده اید ولی قصد جوجه کشی مصنوعی تخم ها را دارید وقتی روزانه تخم ها را جمع آوری می کنید باید از تمیز بودن آن اطمینان حاصل کنید. اکثر پرورش دهندگان از شستن تخم ها اجتناب می کنند و توصیه می شود فقط آنها را تمیز کنید ولی اعتراف می کنیم برخی از تخم هایی که برایمان می آورند گل آلود است.

تخم ها را باید در جای خنک(اما نه خیلی سرد) قرار داد و یک بار در روز چرخانده شود.(هر تخم را با مداد و با “x” و “O” علامتگذاری می کنیم که مطمئن شویم تخم ها چرخانده شده اند. هر تخم را۰ ۱۸ درجه در هر روز برای جلوگیری ازچسبیدن غشا به پوسیده می چرخانیم)
تخم را ۷-۱۰ روز قبل از جوجه کشی ذخیره می کنند. (اگر شما تنها یک ماشین جوجه کشی دارید توصیه می کنیم دسته ای از تخم ها را در یک زمان جمع کنید. اگر تخم ها را در زمان های مختلف جمع آوری کنید بعدا مشکل ایجاد خواهد کرد. (برای مثال اگر در زمانی که تخم ها فقط نیاز به چرخاندن به سمت چپ دارند دیگر تخم ها هنوز نیاز به چرخاندن بیشتری داشته باشند و باید در دستگاه جوجه کشی باید همچنان باز شود)

دستورالعمل های کارساز دستگاه جوجه کشی خاص خود را چک کنید .(اگر دستگاه جوجه کشی دست دوم بود به وب سایت شرکت برای دفترچه راهنما آن دسرسی داشته باشید)
دقت دماسنج برای چک کردن سخت است. چک کردن با دماسنج های دیگر نیز تقریبا کمک زیادی نمی کند. بسیاری از پرورش دهندگان می گویند بهترین راه مناسب برای تنظیمات صحیح دستگاه جوجه کشی خود این است که جوجه ریزی موفقی در دستگاه جوجه کشی را در نظر بگیرید و با استفاده از همان، تنظیمات را حفظ کنید. شروع کار به راحتی نیست.

همه ی شما می توانید درجه حرارت را طوری که توصیه می شود تنظیم کنید و سعی کنید آن را حفظ کنید. پس از اولین باری که جوجه از تخم بیرون می آید ما دما را دو درجه بالا می بریم( زمانی که جوجه ریزی می شود دما کاهش می یابد) و تا زمانیکه ۷ تخم از ۱۲ تخم بیرون نیامده باشند دست از این کار نمی کشیم.

این تمرین خوبی برای اجرای دستگاه جوجه کشی یک یا دو روز قبل از قرار دادن تخم ها در دستگاه برای بررسی این است که دما را در یک حالت یکسان قرار داده باشیم. (این کار به شما کمک می کند تا یک دسته تخم را که اردک رها کرده نجات دهید! در این مورد مطمئن شوید که اردک ها برای مدت کوتاهی دور از تخم ها هستند که به تخم ها آسیب نمی رسانند.)

“کاهش دما” در ماشین جوجه کشی با قرار دادن تعداد کمی سنگ یا سنگریزه و یا بطری های پلاستیکی پر از آب انجام می گیرد. (به ویژه این امر اگر فقط چند تخم در ماشین جوجه کشی قرار داشته باشد مهم است زیرا برای حفظ درجه حرارت ثابت و باز گرداندن درجه ماشین به سطح مورد نیازاز طریق برگرداندن سطح گرمای خواسته شده بعد از باز کردن ماشین آن کمک می کند.)

تخم ها نیاز به چرخاندن دارند. شما می توانید از ماشین جوجه کشی که چرخاندن را به طور اتوماتیک انجام می دهد استفاده کنید اگر نه تخم ها را در روزهای فرد بچرخانید. اغلب توصیه می شود ۳ بار انجام شود. برخی از پرورش دهندگان چرخاندن اتوماتیک تخم های اردک را یک ایده خوب نمی دانند اما کارگران ما به خوبی به طور اتوماتیک به طور دستی هر شب این کار را انجام می دهند. از اینرو ما فکر می کنیم باید به موقع انجام شود.
متوقف ساختن چرخاندن تخم ها ۲ یا ۳ روز قبل از جوجه کشی!

رطوبت از جنبه های مهم جوجه کشی تخم ها است. ماشین جوجه کشی دارای دو ظرف آب برای اضافه کردن آب است. آب را در یک ظرف در تمام طول دوره جوجه کشی قرار می دهیم و پس از آن بعد از آنکه اولین جوجه از تخم بیرون آمد به منظور بالا بردن رطوبت به آنها آب گرم اضافه می شود. (برگشتن اردک ها به داخل برکه یا تالاب دارای اثر مشابه در جوجه ریزی طبیعی است!) برخی از مردم این عمل را با اسپری زدن با آب روی تخم ها هنگام چرخاندن انجام می دهند.(شاید لازم باشد شما نیاز به باز کردن ماشین جوجه کشی سه بار یا بیشتر در حالت جوجه کشی دستی داشته باشید.)

ما اندازه گیری رطوبت را با رسم نمودار ها و شکل ها و یا قرار دادن دماسنج و … انجام می دهیم که تا حدی به هیچ وجه با سروصدا برای این کار تلاش نمی کنیم. در پایان هرچند ما فقط یک راه پیشرفت را نشان دادیم ولی استفاده از کیسه های هوا که باید یک چهارم و یک سوم از تخم را در زمان جوجه کشی در اختیار داشته باشد و پیشنهادات بالا برای ظرف های آب (استفاده از ماشین جوجه کشی دستی) و کیسه های هوا برای پیشرفت مناسب به نظر می رسد.
با این حال به یاد داشته باشید استفاده ماشین جوجه کشی معقول به نظر می رسد.

یعنی اتاقی با دما و رطوبت ثابت بهتر است نه یک آشپزخانه یا اتاق رخشویی که از هر طرف بی کران است. حرارت مرکزی در اتاق را خاموش می کنیم و از آن استفاده می کنیم در شب و وقتی دستگاه جوجه کشی به شدت کار می کند. رطوبت بیش از حد ممکن است باعث مشکلاتی شود. البته اگر قصد جوجه کشی تخم های زیادی را دارید شما نیاز به در نظر داشتن آب و هوا و تحقیق بیشتردارید.

تخم ها توسط یک فرآیند که امتحان کردن تخم ها با استفاده از بازبینی آنها مقابل نور است پس از حدود یک هفته بررسی می شوند. پس از آن بررسی هر هفته انجام می شود و تخم های خراب حذف می شوند.

بیرون آمدن از تخم جوجه اردک ها!

به خاطر داشته باشید مهمترین چیز این است که دخالت بیش از حد با تخم لازم نیست. از آنها مثل پلک چشماتون نگه داری کنید!
اولین مرحله در جوجه کشی زمانی است که جوجه اردک ها نوک خود را از میان غشا به یک انتها از تخم هل می دهند.(فرآیندی به نام شکستن و باز شدن داخلی.)
در این مرحله شما می توانید ضربه زدن جوجه اردک ها را به پوسته و جیر جیر آن ها را بشنوید.
مرحله بعدی (تا دو روز بعد) شکستن سطح خارجی است زمانیکه آنها برای اولین بار در پوسته شکاف ایجاد می کنند. این درست شبیه ۱ تکان کوچک به نظر می رسد اما هوایی که برای ادامه به آن نیاز دارند به آنها می رسد.

در آخر(دوباره، تا یک یا دو روز بعد) جوجه اردک ها با نوک به پوسته شکسته فشار وارد کرده و با حرکت مارپیچی و وول خوردن برای شکستن تا آخر و باز شدن تخم به اندازه کافی و آزاد شدن تلاش می کنند.

یک مطلب مهم این است آیا کمک به بچه اردک ها در بیرون آمدن از تخم وجود دارد یا نه.(من مانند بسیاری که فقط چند اردک در خانه نگهداری می کنیم و قصد پرورش آن را به صورت گسترده نداریم فکر می کنیم که فقط حفاظت از بچه اردک ها کافی است و خودشان با تلاش قادر به بیرون آمدن از تخم ها هستند.)

ما با اردک ها در تماسیم (که به طور آشکار به سختی پوسته را می شکنند و بیرون می آیند) با استفاده از اطلاعات یک کارشناس به برخی از جوجه اردک ها با استفاده ازموچین و ایجاد سوراخ در پوسته بعدی در کیسه هوا کمک کردیم. آنها در حال حاضر به طور کامل رشد کرد اند، اردک ها شادند!باید به این نکته تأکید کرد که این فرآیند خطرناک است و شما باید تصمیم بگیرید که به آنها در شکستن پوسته خارجی و بیرون آمدن از آن کمک کنید شاید آنها بعد از آن بیشتر نیاز به کمک داشته باشند که آنها را زیر نظر بگیرید چون ممکن است رطوبت از دست داده باشند. اگر غشا بیش از حد خشک باشد امکان دارد آنها به دام بیفتند.(استفاده از آب گرم در یک سمپاش برای اضافه کردن رطوبت به تخم ها اگر شما از ماشین جوجه کشی استفاده می کنید و تخم ها دارای سوراخ اند می تواند کمک کند.) به یاد داشته باشید که امکان دارد بین بیرون آمدن داخلی جوجه و شکستن پوسته و خارج شدن خارجی آن چند روز فاصله باشد بنابراین نباید بی حوصله شوید. تحقیقات خود را انجام دهید و سوالهای خود را بپرسید قبل از اینکه برای کمک به آنها تلاش کنید!نکته اصلی که باید به خاطر داشته باشید این است که جوجه اردک باید خودش به بیرون آمدن از تخم تمایل داشته باشد و خودش از تخم بیرون بیاید. ممکن است با اینکه پوسته به اندازه کافی باز باشد و زرده به طور کامل جذب شده باشد جوجه ها یک روز یا بیشتر در پوسته باقی بمانند.

جوجه اردک ها باید حدود ۱۲ ساعت پس از خارج شدن از تخم برای اینکه به طور کامل خشک شوند در دستگاه جوجه کشی باقی بمانند. یکی دیگر از مزیتهای باقی گاشتن آنها این است که در این مرحله شما نمی توانید رطوبت را کاهش دهید بنابراین باعث ناراحتی و آشوب در همه جوجه اردک ها می شوید. همچنین به نظر می رسد بر این باوریم که در واقع جوجه اردک ها تشویق به رشد می شوند و حتی کمکی به از تخم بیرون آمدن آنها می شود.
از اینکه جوجه اردک ها در ماشین جوجه کشی سستن و تلو تلو می خورند یا می چرخند وحشت نکنید. آنها برای مدتی بی دست و پا هستند و قادر به ایستادن روی پاها نیستند.(اگرنظر و احساس شما این است که جوجه اردک ها به خودشان آسیب می رسانند می توانید با قرار دادن جعبه کوچکی در ماشین جوجه کشی مانع از حرکت آنها و خشونت آنها شوید.)

کاهش مرگ و میر جنین تخم اردک پکنی در اواخر دوره جوجه کشی اردک

بسیاری بر این عقیده اند که جوجه کشی تخم اردک های پکنی سخت تر از جوجه کشی تخم مرغ می باشد که در مرتبه اول ناشی از عدم شناخت صحیح ویژگیهای خاص تخم های اردک است که مطمئناً فرایند جوجه کشی را تحت تأثیر قرار می دهد
بزرگترین مشکل در جوجه کشی از تخم اردک، تعداد بالای جنین هایی است که در اصطلاح جنین “غرق شده یا مرطوب” نامیده می شوند. این جنین ها در طول هفته چهارم جوجه کشی به دلیل عدم تبخیر آب کافی که مساوی با کاهش وزن تخم است، تلف می شوند. در نهایت جوجه اردک هایی که کاملا رشد کرده بودند به دلیل کمبود میزان اکسیژن خفه می شوند

تخم های اردک از نظر سایز و تعداد منافذ موجود بر روی پوسته با تخم مرغ تفاوت دارند تخم اردک های با وزن بالای ۱۰۰ گرم از این قاعده مستثنی نیستند. میزان پر منفذی و قابلیت هدایت و انتقال در پوسته وابسته به ساختار و تراکم منافذ و نیز ضخامت پوسته –  شامل کوتیکول می باشد. این ویژگی های پوسته، پر منفذی و عمق کوتیکول تخم های اردک پکنی، نه تنها بین تخم گله های مختلف بلکه بین دسته های تخم داخل یک گله نیز متفاوت است
کوتیکول که بر روی تخم اردک پکنی ضخیم تر از تخم مرغ می باشد، یک لایه چرب و سرشار از پروتئین است که منافذ تخم را پوشانده، تبادل آب از داخل تخم (و در نتیجه کاهش وزن) و نیز رد و بدل شدن اکسیژن و دی اکسید کربن را محدود می کند. ضخامت متغیر کوتیکول بر روی تخم های مختلف، تأثیر منفی بر میزان جوجه درآوری می گذارد

جهت مساوی نمودن قابلیت هدایت پوسته (هدایت آب، اکسیژن و دی اکسید کربن) در میان یک دسته تخم اردک پکنی؛ اغلب کوتیکول توسط شستشوی تخم ها در یک محلول هیپوکلریت زدوده می شود. این کار بسیار ضروری است چرا که با از بین بردن کوتیکول موجود بر پوسته تک به تک تخم ها، تفاوت مذکور میان تخم ها از میان می رود. اما این عمل از طرف دیگر خطر تبخیر بیش از حد آب تخم و در نتیجه کم آبی بدن جنین را افزایش می دهد که البته به سادگی با افزایش میزان رطوبت نسبی در طول دوره جوجه کشی جبران می شود
هم چنین در طول دوره جوجه کشی قابلیت هدایت پوسته تخم ها افزایش می یابد؛ زیرا پوسته تخم ها در طول این دوره نازکتر شده و تعداد منافذ در خلال دریافت مواد معدنی توسط استخوان ها افزایش می یابد. حرکت کلسیم کربنات از داخل پوسته تخم باعث کاهش ضخامت پوسته و باز شدن منافذ پوسته که قبلا از طریق کریستال های کلسیم کربنات بسته شده بودند؛ می گردد

افزایش میزان هدایت؛ جذب اکسیژن توسط جنین را افزایش می دهد. اما با وجود ورود راحت تر اکسیژن به داخل تخم، تغییر پذیری میزان منافذ موجود بر پوسته و در نتیجه مرگ و میر جنین در اواخر دوره جوجه کشی بعنوان یک مشخصه ذاتی تخم های اردک همچنان ادامه دارد
مرگ و میر اواخر دوره جوجه کشی در تخم های اردک پکنی، می تواند با استفاده از برنامه های جوجه کشی متفاوت برای تخم گله های مختلف کاهش داده شود
بهترین میزان جوجه درآوری تخم های نطفه دار شسته نشده اردک پکنی حاصل از گله های جوان (سن مابین ۲۴ الی ۳۵ هفته) در رطوبت ۶۰ درصد، برای تخم های حاصل از گله های با سن ۳۶ الی ۵۵ درصد در رطوبت ۶۵ درصد و برای تخم های حاصل از گله های با سن مابین ۵۶و ۶۵ هفته در رطوبت ۷۰ درصد ثبت گردیده است

توصیه ها و نکات مهم اردک

تخم ها را تحت دمای ۱۳ الی ۱۵ درجه سلسیوس و رطوبت نسبی ۷۵ الی ۸۰ درصد ذخیره نمایید
تخم ها را در اتاقی قرار دهید که حداقل ۱۲ ساعت قبل از قرار گیری تخم ها تا دمای ۱۸ الی ۲۰ درجه سلسیوس گرم شده تا از تعریق تخم ها جلوگیری شود
میزان کاهش رطوبت در میان تخم های مختلف را با شستن آنها در محلول سدیم هیپوکلریت و از بین بردن کوتیکول مساوی نمایید

روش های از بین بردن کوتیکول را حساب شده و با دقت به کار ببرید. چرا که اگر بعد از شستشوی تخم ها هنوز هم مقادیری از کوتیکول بر روی تخم  ها باقی مانده باشد، کاهش وزن بطور دقیق و صحیح قابل کنترل نخواهد بود

میزان پرمنفذی و در نتیجه کاهش وزن بستگی به سطح و یکسان بودن از بین بری کوتیکول بر روی تخم های مختلف دارد. وقتی کوتیکول بطور کامل از بین نرفته و داخل تخم های یک دسته یا میان تخم های یک دسته با دسته دیگر به مقادیر متفاوت باقی مانده باشد، مجبورید میزان رطوبت را در هر چرخه جوجه کشی دستکاری کنید

کلمات کلیدی آموزش جوجه کشی و پرورش اردک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *